املاک آقای خاص
املاک آقای خاص

محاسبه مالیات بر اجاره 1400

مالیات یکی از راه های کسب درامد برای دولت است که به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم از اشخاص اخذ می گردد و عدم پرداخت آن موجبات ایجاد جرائم مالیاتی می گردد و در عوض پرداخت به موقع آن ممکن است باعث شود که اشخاص از انواع معافیت های مالیاتی بهره مند شوند. درامدی که دولت از این راه دارد در راه ارائه خدمات عمومی به ساکنین کشور و شهروندان صرف می شود. در این مقاله قصد داریم درباره یکی از انواع مالیات به مان مالیات بر اجاره بحث کنیم و نحوه محاسبه مالیات بر اجاره 1400 و نرخ محاسبه آن را بررسی کنیم. یکی از مقالات که میتواند در این راستا برای شما مفید باشد مطالعه مقاله نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک میباشد. توصیه میکنیم این مقاله را از دست ندهید.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره

هر سال مالک موظف است مالیات ملکی که مورد اجاره قرار داده است را بپردازد. ممکن است بر اساس قوانین سازمان امور مالیاتی برخی از املاک از دادن مالیات معاف باشند اما باید دانست که دادن مالیات بر اجاره قوانین خاصی دارد که در این جا ما ایان قوانین را برای شما بازگو خواهیم کرد.

همان طور که گفتیم مالیات دو شکل مستقیم و غیر مستقیم دارد که مالیات مستقیم مالیاتی است که مستقیما از درامد و دارایی افراد گرفته می شود و مالیات غیر مستقیم مالیاتی است که به عنوان بخشی از قیمت کالا و خدمات از اشخاص اخذ می گردد.

مالیات بر درامد از انواع مالیات مستقیم می باشد که مالیات بر درامد اجاره ملک نیز از این نوع مالیات است.

این مالیات از فرد اجاره دهنده ملک اخذ می شود. حتی اگر فرد اجاره دهنده خودش ملک را قبلا از دیگری اجاره کرده باشد.

همان طور که گفتیم مالیات بر درامد یکی از انواع مالیات های مستقیم می باشد که خود به پنج گروه تقسیم می شود:

  1. مالیات بر درامد حقوق
  2. مالیات بر درامد مشاغل
  3. مالیات بر درامد اشخاص حقوقی
  4. مالیات بر درامد اتفاقی
  5. مالیات بر درامد املاک و مستغلات

حال باید دانست که مالیات بر درامد املاک و مستغلات نیز به دسته های زیر تقسیم می شود: مالیات بر درامد نقل و انتقال ملک که در هنگام فروش ملک اخذ می گردد و دیگری مالیات بر درامد اجاره ملک و سومین مورد مالیات بر مستغلات خالی که مربوط به املاکی است که خالی از سکنه هستند.

مالیات بر درامد اجاره ملک از فرد اجاره دهنده اخذ می شود زیرا وی از راه اجاره دادن ملک دارای درامدی است.

حال این ملک می تواند مسکونی – تجاری و یا اداری باشد. البته نوع کاربری ملک در میزان مالیات آن موثر است.

طبق ماده ۵۳ قانون مایات های مستقیم، درامد مشمول مالیات املاکی که مورد اجاره قرار می گیرند عبارتند از کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره. یعنی مالک طبق این قانون ۷۵ درصد اجاره تعیین شده ای که از مشتری اخذ شده است را دریافت می کند.

شما میتوانید برای ان که بدانید چقدر مالیات به شما تعلق میگیرد با ما تماس بگیرید و از مشاوره مالیاتی رایگان بهترین کارشناسان مالیاتی ما بهره مند شوید.

همکاران ما با جدیدترین قوانین مالیاتی تمام تلاش خود را میکنند تا شما کمترین میزان مالیات را پرداخت کنید.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره سال 99

همان طور که گفته شد نحوه محاسبه مالیات بر اجاره در سال جاری با سال ۹۹ تفاوتی ندارد. برای محاسبه مالیات بر اجاره، اجاره بهای سالیانه محاسبه می گردد.

به این ترتیب که مبلغ اجاره ماهانه در ۱۲ ضرب می شود. در صورتی که پول پیش از مستاجر گرفته شده باشد ۱۸ درصد از آن با اجاره بها جمع می شود.

طبق قانون همان طور که قبلا ذکر شد به ۷۵ درصد از اجاره بها مالیات تعلق می گیرد پس عدد به دست آمده را در ۷۵ درصد ضرب می کنیم.

حالا به عددی رسیدیم که مشمول مالیات بر درامد می باشد. عدد به دست آمده را با توجه به جدول نرخ محاسبه مالیات بر درامد اجاره در عدد مربوطه ضرب می کنیم.

نرخ محاسبه مالیات اجاره

هر ساله کمیسیون تلفیق مجلس میزان مالیات بر درامد اجاره را مشخص می کند. در جلسه ای که مربوط به این مالیات در سال ۱۴۰۰ میشد این مالیات افزایش نیافته است و همانند سال ۹۹ محاسبه می شود.

همان گونه که وزارت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهر سازی اعلام نموده است کلیه سرپرستان خانوار که ملکی را به اجاره واگذار نموده اند موظفند که از طریق سامانه املاک و اسکان ( Amlak.mrud.ir ) اطلاعات مورد معامله را ثبت نمایند و در صورت عدم انجام این امر موجرین مشمول جریمه مالیاتی خواهند بود که ممکن است تا ۱۸ برابر هزینه اجاره سالانه یک واحد از ملک باشد.

پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاقات حتما مورد اجاره را در این سامانه ثبت نمایند. ضمنا باید گفت که نرخ مالیات بر اجاره املاک بای اشخاص حقوقی ثابت و به میزان ۲۵ درصد است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.