املاک آقای خاص
املاک آقای خاص

دلایل و عوامل تأثیر گذار بر نوسان قیمت ها

همانطور که مستحضر هستید افزایش بی رویه قیمت کالا در بازار یکی از دغدغه های تکراری اما دردناکی هست که طی این چند سال اخیر گریبان خانواده های ایرانی را فراگرفته است. اوضاع نابسامان اقتصادی و افزایش بی سابقه و افسار گسیخته قیمت ها مردم را در شرایطی قرار داده، که به سختی قادر هستند ابتدایی ترین نیاز های خود و خانواده را فراهم کنند. اوضاع و شرایط به نحوی پیش می رود که گویی هیچ قانون و نظامی بر آن حاکم نبوده و قیمت کالا و خدمات بدون در نظر گرفته شدن قدرت خرید مردم به صورت تصاعدی هر روزه در حال رشد است.

صاحب نظران زیادی سعی کرده اند جهت رفع مشکلات موجود و برداشتن فشارهای شدید اقتصادی و مالی ار دوش آحاد جامعه راه چاره ای برای خلاصی از این شرایط ارائه دهند. اما چیزی که این روزها ما شاهد آن هستیم، شرایطی هست که هیچ نشانی از بهبودی در آن وجود نداشته و روز به روز اوضاع اقتصادی بدتر و بدتر می شود.

فعالان اقتصادی و استادان دانشگاه ها دلایل و عوامل تأثیر گذار بر نوسان قیمت ها را شامل افزایش شدید نرخ ارز، افزایش قیمت طلا، کمبود کالا و تحریم ها، اختلاس های بزرگ مالی افزایش فساد اقتصادی، رانت خواری، ناکار آمد بودن سیاست های دولت جهت مدیریت بازار و ایجاد کمبود تصنعی برخی از کالاهای اساسی در بازار می دانند. در ادامه مطالب ما سعی می کنیم هر کدام از موارد ذکر شده را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داده و تأثیر آن را بر نوسان قیمت ها مشخص کنیم.

یکی از مهمترین و روشن ترین دلایل و عوامل تأثیر گذار بر نوسان قیمت تغییرات نرخ ارز و طلا می باشد. نوسانات نرخ ارز و طلا بر اقتصاد کشور ما به حدی حاکم است که با کوچکترین تغییری در آن ها ما شاهد افزایش شدید قیمت در تمامی کالاهای داخلی و وارداتی هستیم. ما منکر آن نیستیم که برخی از کالا و خدمات به دلیل وارداتی بودن، تحت تأثیر قیمت ارز قرار دارند. اما واقعاً افزایش نرخ ارز دلیل منصفانه ای برای افزایش قیمت کالاهای صد در صد داخلی نیست.  به هر حال خواسته و ناخواسته نه فقط در کشور ما بلکه در دنیا نرخ ارز بر نوسان قیمت تأثیر می گذارد. بنابراین این وظیفه دولت است که با مدیریت مناسب بازار مانع از افزایش قیمت ارز و در پی آن نوسان قیمت ها در بازار کشور گردد.

بزرگترین اشتباه دولتمردان افزایش بی رویه دستمزدها و ریختن پول بدون پشتوانه به بازار است. از آنجایی که مردم روز به روز با کاهش ارزش پول ملی مواجهه هستند، برای حفظ ارزش سپرده ها و پس اندازهای خود اقدام به خرید طلا و ارز جهت نگهداری آنها در منزل می کنند. به این ترتیب ارز و طلا از چرخه اقتصاد خارج شده و به دنبال آن دولت و وارد کنندگان کالاهای وارداتی ضروری با کمبود ارز مواجهه می شوند. این عوامل سبب افزایش قیمت ارز و به طبع آن نوسان قیمت کالا در بازار می گردد.

دلال ها و واسطه گران یکی از بزرگترین معضلات اقتصاد کشور بوده که طی این سال ها ضربه های اساسی و حتی جبران ناپذیری را بر پیکر اقتصاد کشور وارد ساخته اند.

واسطه گران یکی از دلایل و عوامل تأثیر گذار بر نوسان قیمت هستند که بیشتر از دیگر موارد ذکر شده بر افزایش قیمت ها دامن می زند.

واسطه گر ممکن است یک فرد و یا آنکه یک مجموعه هماهنگ واحد باشد که با میانجی گری بین تولید کننده و مصرف کننده کالا اجرت المثل دریافت می کند.  به عبارت ساده تر، دلال در قبال یافتن مشتری برای محصول و کالای تولید شده توسط تولید کنندگان دستمزد دریافت می کند.

البته ما منکر خدمات ارزنده و مفید برخی دلال ها در رابطه با برقراری ارتباط مناسب بین عرضه و تقاضا و همچنین یافتن بازار هدف مناسب برای تولید کنندگان نیستیم. ولی متأسفانه فقط عده کمی از دلال ها در چهارچوب قانون و وجدان عمل کرده و مابقی آنها برای کسب سود و منفعت بیشتر، دست به هر کاری می زنند که نتیجه آن نوسان شدید قیمت ها و کاهش کالا و خدمات در بارز است.

دلال و واسطه گران سود جو و یا به مفهومی بهتر سوداگران اقتصادی با بکار بستن برخی ترفند ها که اغلب به دلیل وجود ضعف های نظارتی از جانب دولت و خلأ های قانونی نشأت می گیرد اقدام به ایجاد شبکه های معیوب و نامتوازن تولید و عرضه می کنند. شبکه های نامتوازن سبب برهم زدن رابطه بین تولید کننده و مصرف کننده شده و به این ترتیب شرایط مناسب به نفع دلال فراهم می شود، که در این بین سود و منفعت های کلانی از مال مردم بی نوا روانه جیب آنها می گردد.

در واقع سوداگران اقتصادی با پیچیده کردن چرخه توزیع کالا، آن را چندین برابر قیمت واقعی به دست مصرف کننده می رسانند. که طی این سالها ما بارها و بارها با نتیجه آن رو به رو بوده ایم. نمونه بارز این مشکل را می توان در کمبود گوشت مرغ در بازار مشاهده کرد.

 گوشت مرغ تا همین چند ماه اخیر زیر ده تومان به دست مصرف کننده می رسید. اما متأسفانه این روزها ما تا بالای ۴۰ تومان نیز شاهد افزایش قیمت آن بوده ایم و بدتر از آن هم این است مردم برای تهیه آن مجبور به ماندن ساعات های طولانی در صف مرغ در این روزها اوج کرونا هستند.  این شرایط کمبود گوشت مرغ در حالی است که تولید کنندگان آن مدعی هستند چرخه تولید و عرضه آنها نه تنها تغییری نسبت به قبل نکرده بلکه به دلیل کمبودهای موجود افزایش نیز یافته است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.